100 Comments

 • Son Osmanli

  Aci olan yabanci kaynaklardan Turkiye gerceklerini izliyebilmemiz. Siyasilerden bir kisi bile izlemedikden, kulankarini tikadikdan gormezden geldikden sonra neye yarar yaren.

 • NurCan Ilkbahar

  BBC kaç haftadır propaganda yapıyor bence AKP karşıtısınız anladık ama biraz objektif olun. Binlerce lüks evler satılıyor 500-600 bin ₺ lik evleri kim alıyor? O evlere gidin sorun nasıl geçiniyorlar.. en basiti AVM her haftasonu dolup taşıyor.. bence Türkiye zenginleşti ama işte fakirlik her yerde var ona bakarsanız Fransa da da var yani

 • B T

  Türklerin hayali, 1 ev almak, 1 araba almak, evlenip 2-3 çocuk yapmaktan öteye geçtiği, bireysel düşünmek yerine toplumsal düşünmeye başladığı, Dünya'nın merkezinde değil, içinde olduğunu öğrendiği, kimsenin onları hiç bir şey için kıskanmadığını anladığı ve işleri tek bir kişiye yıkıp üç kuruş için özgürlüklerini satmayı bıraktıkları an değişim başlayacak.

 • Fatality

  işin daha korkunç yanı da patronların işçilerden daha çok ağlaması. bu dalgalanma gelecek 30 yıl daha bu ulkeyi terketmez. para cok farklı ve adalet görüsü olmayan azinliga dogru kayiyor. su an ki gencler ancak 60-70’inde görür belki güneşi o da 10 yil içinde iç ve dış savaşa maruz kalinmazsa ki bu da kacınılmaz cunku dunya kaynaklari da hizla tukeniyor.

 • Damla Aydın

  Bbc Türkiye gerçeklerini doğru bi şekilde bizlere yansıttığın için teşekkür ediyorum. Türkiye bu herkes aç kredi kartlarıyla zar zor geçiniyoruz borçla borcu kapatıyoruz

 • Hayat_Geçer'

  Bugünkü Türkiye koşullarından dolayı ben hükümete kızmıyorum. Asıl sorumlular milleti zam yağmuruna tutarlarken, onları alkışlayıp yetmez ama evet diyenler. Hepsi bu vatana ihanet ediyorlar. Bu güzelim ülkemizin daha iyi hallere gelmesini istemeyen bu koyun sürüleri yüzünden bizler Avrupa 'ya gitmenin yollarını arıyoruz bugün.

 • Saloon

  Ezan Bayrak Bismillah laflarıyla karnınız doymuyormuş demi
  akşam tencereye ecdadla mehteri doğrayıp Abdulhamit'le karıştırıp kaynatırsınız şimdi.
  Rabia'yı da üstüne kapatmayı unutmayın, soğumasın.

 • Olcay

  Once Sagci partilerdi, simdi Islamci parti AKP, sonra CHP gelse de, hepsinin cocuklari, akrabalari, dostlari vs yer devletin malini, bu halk mal olduktan sonra, bu amca gibi vir vir edip sonra gidip iktidar partisine veya destekci partilere oy verirler….

 • mafin

  YT de bi yorum görmüştüm çok haklı bi yorumdu yorum şu : Rahmetli babam 12 saat çalışarak 4 kişilik ailesine bakardı şimdi 80 milyon 24 saat çalışıp Erdoğan ailesini doyuramıyor
  (tam böyle değildi hatırlamıyorum)

 • Ere n

  Eskiden yeni evlenen çiftlerde tek erkek çalıştığı için geçim sıkıntısı oluyordu erkek 2 işe gidince ev rahatlardı şimdi hem erkek hem Kadın çalışıyor ona rağmen açlar yani gitgide kötüye gidiyor asgari 2500 olsa da çözüm olmayacak ona göre her şeye zam koyacaklar zaten.

 • Freezeda

  Ulan millet geçim stresinden ölecek şu adamın anlattıkları halkı yansıtıyor 2000 lirayla kim geçinebilir ki en az 3200 tl olması lazım en azından millet rahatlar biraz aslında halk olarak bir eylem yapsak çok şey değiiecek ama o ruh bizim türk milletine yok malesef hem bu eylem Akp ye bilmem Chp ye karşı değil tüm siyasi partilere ve bakanlara karşı olmalıdır yarın Chp gelse de askeri maaş ne kadar artabilir o yüzden halk olarak bizi yönetenlere sağlam bir tokat indirmemiz lazım ah aptal türk halkı uyan artık!

 • Orcun Acik

  Ne olduysa ev sevdanızdan oldu. Ülkeyi müteahhitlere ve arazi mafyasına teslim ettiniz. Şehiri betona çevirdiler. Artık ev çok ama hayat yok. Güzel zikildiniz boşuna düzelecek diye beklemeyin ömrünüz heba oldu.

 • 一人間

  Serefsiz Fet* nun yuzunden.Iran ajanligi yaparak dogalgaza zam yaptirdilar..Amerikan usaklari israil ajani onlar..Pamuk tarlalarini bilerek bitirdilerki millet donsuz kalsin.birbirini s*ksin diye…Yasasinn.Reisimiz dunya lideri yeni modern halifemiz…wuuuu

 • Damra Özbey

  Amca sende biraz götünün deliğini bileceksin. Ben Anadolu'nun bir garip toprağında yaşıyorum yakıt 340 lira elektrik 70 lira 20 liralık su 40 gün gidiyor pazar alışverişimizi de yapıyoruz, etimizi de alıyoruz. Kusura bakmayında Türkiye İstanbul değil nüfusu ne kadar fazla olsa da kısa yoldan köşeyi dönmek isteyenlerin memleketi orası. Bana 5000 lira versen kalmam orada salak mıyım ya, trafiğiyle, insan pisliğiyle uğraşılır mı? Hayata bir kez geliyorsun git memleketine kesin bir bağlantın vardır, kafayı dinle 200 300 lira parayla geçineseye kadar biraz azm et İstanbul dışına göç et. Seni oraya zorla bağlamıyorlar demi.

 • Samet Yetkin

  ulan ali ağaolu gibi kişiler o kadar zenginler bir nusrete gitti 45 bin tl hesap ödüyo adamın sikinde deği ben burda yere 5 lira düşürüyorum ulan iki saat arıyorum bizim paramız adamların 2 dudagının oynamasıyla belli oluya

 • Deep One

  O kadar acı bir tabloki hergün birkaç genç işsizlik ve geçim sıkıntısından intahar ediyor. Gelecek ümidi olmayan insan ne yapar? Asgari ücretle çalışan arkadaşlarımın hepsi bekar ne aile yuva kurabildiler ne evlenebildiler boşa yaşıyoruz diyorlar.. hiçbiri basında verilmiyor! Geçen hafta Ankaranın merkezinde bir parkta sabah bir genç geçim sıkıntısı yüzünden ağaca asmış kendini devleti yönetenler ise ne diyor millet iş beğenmiyor diyor! ulan ayıptır be canına kıymış adam ne iş beğenmemesi! Bu intaharlar hiçbir yerde çıkmadı bunu tüm türkiye ile orantılayın intaharlar boşanmalar bunalıma girip ailesine katledenler hat safhada toplum patlama noktasında değil artık patlıyor…

 • Babangida Tipitip

  Adam olsaydınız da bu hallere düşmeseydiniz yarağın oğulları. Almanya, Güney Kore, Japonya niye bu durumda değil de biz bu durumdayız? Çünkü Araplaştık, Araplaştıkça cahilleştik, cahilleştikçe çomarlaştık ve Türklüğümüzü kaybettik. İslam Arapların bize en büyük kazığıdır. Türkler, İslamı kabul ederek Türklüklerine ihanet ettiler, sonucu da bu oldu: çomarlaşan bir millet.

 • siyah ve beyaz

  Uyudugunuz surece saraya su tasidiginiz surece sarayın palavralsrina inandığımız sürece dahada kötü olucaksiniz….

 • cimin lavir

  Anlamadım ama… karın doymuyor ama ev alınabiliyor… eskiden o bir hayaldi … elbette asgari ücretin çok az olduğunu düşünüyorum,insanların çok zor geçindiğide doğru… ama insaflı olmak lazım … herzaman beteri var..geçinemiyorum diye ağlıyon dayıda o taksidini ödediğin ev muhtemelen 500-600 bin tl… ulan bbc ,araplarada böyle gazı verdin..arap baharı falan,şimdi hepsi anasının ki gördü.

 • Phokas

  tayyip üniversite okumadığı için tarihte bilmiyor halk öfkesi bi yere kadar birikir diktatörlerin hayatını oku tayyip hic biri rahat ölmedi

 • Baba Venga

  Bu dayıyı içeri atmazlarsa iyidir fetöcü diye. dayı allah korusun öyle bir şey olursa medyaya yanstın elmzden ne gelırse yaprız avukat madı manevi .

 • Tiger Alpleo

  Benim anlamadığım devlet verdiği asgari ücret millete yetmemesini bildiğine rağmen bunca insanı nasi düşünmeden bu çarede bırakıyor hiç mi vicdan yok arkadaş buna nasıl tepki kimse göstermiyor hiç mi düşünmüyor bu insanlar bi ay idare ettik hadi diğer ay ne yapacağız

 • Eray Turmuş

  Her şekilde hakkı var, çoğunluğu milletvekilleri başta olmak üzere nice devlet yöneticilerinin yatacak yeri yok. Ancak bunun bir nedeni de kente göç. Yakın arkadaşımın ailesi izmite gitti. İstanbul da ev alıp yıllarca kredi ödeyeceğine aynı kredinin yarısından azına ev sahibi oldular. Yükleri hafifledi ve şehir stresi dahil şehrin o pahalı hayatından uzaklaşıp şu an hiç olmadığı kadar parasal yönden rahat olduklarını söylüyorlar. Tabi yinede istanbulu sokaklarını canlılığını özlediklerini söylüyorlar. Hani bir sorunda bu. İstanbulda yaşamak için direnmek. Sırf alışıksınız diye, sırf istanbulun kalabalığına laf ettiğiniz ama içten bir bağlılığınız olduğu halde istanbul da kalmayın. Hayatınızı mahvetmeyin. İstanbulu mahvetmeyin. Mahvedenlere inat İstanbul sevdasını içinizde yaşayın, içinde yaşayıp mutsuz olacağınıza….

 • Erich Von Manstein

  Ülkemizde Erdoğan Hep Hitler'e Benzetilir Peki Öyle Mi ?

  Gerçekten Benziyor Mu ? Benzeseydi Neler Olurdu Peki

  Çoğunluk Nasyonal Sosyalist Olurdu
  Kadın Ve Erkek Gerçekten EŞİT Olurdu
  Her Eve Bir Araba Projesi Uygulanırdı Daha Saymama Gerek Yok Herhalde

  Rahat bir yaşamımız olurdu …

 • Anıl

  Yorumlar yine sığ… AKP ekseninden çıkamıyor.Türkiye her zaman fakir bir ülkeydi.Tek fark şuan köylü nüfus şehirleri doldurmuş durumda.Bu da asgari ücretli çalışan enflasyonuna sebep oluyor.Bu yüzden beden işçileri para kazanamıyorlar.Benim dedem yetmişli yıllarda taksicilik yaparak Beşiktaş'ta 3-4 ev + taksi plakası alabilmiş..Neden ? O zaman şehirlerde ayak işlerini yapacak insan az.Şuan beden işçilerinin yapmaları gereken batı ülkelerinde iş aramak, özellikle Avustralya ve Kuzey Amerika.Çünkü oralarda yukarıda bahsettiğim beden işçisi enflasyonu yok.Türkiye birde kapasitesine göre aşırı çoğaldı.Anadolu dağlıktır, tarihin hiç bir döneminde kalabalık nüfusu doyurmamıştır.İngiltere, Almanya gibi ovalardan oluşan ülkelerle kıyaslamamak lazım.

 • Erich Von Manstein

  Hepsi Dıj Güçlerin Oyunudur Bizi Çekemiyor Ve Hayvan Gibi Kıskanıyorlar Almanya'da İnsanlar Zar Zor Geçiniyor Amerika'da da Öyle Burada İse Hayat Güllük Gülistanlık 32.000 TL'ye Telefon ( Xiaomi'nin Katlanabilir Telefonu ) Satılmıyor Burada Avrupa'da Türkiye'yi Övüyor Ve Bizim Ekonomimizin Ne Kadar İyi Olduğundan Bahsediyorlar …

  Biz Çomarın Düşünceleridir Bunlar Uzatmak İstemedim Anlatırken Bile Gülerek Ve Üzülerek Anlatıyorum Yazık Gerçekten Yazık …

 • Berdan İnsan

  Öyle bir zamana geldik ki marketlerden en çok çalınan yiyecek bebek mamaları oldu. Mamaları alarm sistemi koydular bir mama 100 tl- 150tl.
  Temizlik malzemeleri uçmuş, meyve lüks olmuş. Eskiden evine et sokamayan ot pişirirdi. Pırasa olmuş 7 tl Ispanak olmuş 5 tl. Salata malzemelerini toplayınca 50 tl ediyor artık. Alkol ve tütün ürünlerinden alınına verginin haddi hesabı yok.
  30 TL'lik su faturalarına 100 tl ödüyoruz. 50 TL'lik elektrik 150 tl. Doğalgaz sadece yattığımız odalarda peteği açık.
  Her eve doğalgaz geldi ama kullanan yok. İş yok. Üretim yok. Tüketim var ama nereye kadar ?

 • galaxia games

  kuran bence oyunun bir parçası onu yapma haram zengin olma haram kredi çekme haram yemek yeme haram ölmek sevaptır vaybe uydurun oyunları binin fakirin tepesine oh ne ala memleket

 • Abdullah Keçe

  Hiç mi merhamet yok bunlarda hiç mi utanmıyorlar yaptıkları zamlarla ceplerine attıkları paraları hiç mi düşünmüyorlar bu videoları izlediklerinde neden böyle yapıyoruz niye ülkemiz aç diye düşünmüyor bunlar

 • FBI Yeager

  Türkiye de eyalet sistemi olup asgari ücretler ona göre ayarlanmalı çünkü doğuda 2.5bin çok rahat yeterken İstanbul da 4 bin bile yetmiyor

 • pet kim

  Çok kasvetli ve havasız. İnsan bu ortamda her türlü hastalığa yakalanır. Herkesin özellikle üstlerin utanması gereken bir manzara.

 • şeref fatih

  Doğru geçim zor ama bbc sanada hiç güvenmiyorum. ''denizde iki balık su için kavga ediyorsa bilinki orada bir ingiliz vardır. "

 • kudurtucu

  Bu amca ~12 saat çalışıyor ve ailesini geçindiremiyor 50-60 milyon insan 24 saat çalışıp E*do*an'ın ailesini doyuramıyor…

 • ucg ot dt

  Dayı alınteriyle kazanmazsın, alınteriyle çalışanları sömürerek kazanırsın. Bak 2008 ağustosta devlet bir devalüasyon yaptı, cebinde 1000 dolar olan yandaş parasını 1300 dolar yaptı. Ne oldu alın terin, yandaşın cebine gitti

 • Sadece Mantık

  Biz işletmeciyiz zor geçiniyoruz, 2020 TL ne abi? Geçinmek imkansız. Asgari ücret alanların gerçekten işi zor. Çok doldu taştı ülke her yerden insan geliyor 4 milyon suriyeli var bunlar olduğu gibi robot gibi duruyor mu? İş arıyorlar ve çalışıyorlar olan Türk'e oluyor işsizlik artıyor Türk iş bulamıyor. Tabii ki sebep sadece bu değil daha bir sürü var ama bu en etkili sebep.

 • Sakura Katana

  Beyaz Türkler deniz seviyesinden yüksekte gariban halkı seyrediyor onlar bizim yaşamımıza karar veriyor biz modernize köleleriz onlara göre. Söz hakkımız yok düşünce hakkımız yok. Ama onların her hakkı var herşeye sahipler. Eşitlikten bahsedenler insanlar eşit mi yaşıyor adalet eşit mi işliyor. Ülkenin yarısı asgari ücretle çalışıyor hâlâ garibanın 3 lirasına göz dikiyorlar.
  Yaşat ki yaşayasın.

 • Pera Ozturk

  Yaşın 25e kadar iyi kötü okuyorsun. 25 den sonra yaklasık 20 binden fazla kyk borcuyla hayata atılıyorsun. E hemen iş bulamıyorsun. Kpss var atanması var ya da özelde 2 bine tabi oluyorsun. Tüm bunların harici belki kardesine belki ailene yardım etmek zorundasın. Okudugun bölümünde okulunda anlamı yok. Çünkü diploman oldugu için asgari ücret ve fazlasını talep etme hakkın doğuyor. İşverende bundan kacınmak için TC vatandası almıyor. Okumasan da ayrı dert. Daha 7sinden tut 15ine kadar çocuk işçiler oluyor. O yaşta hayata atılıp köpek gibi calıstırılıyorsun. Bir ev almak için en geç 60ına kadar para biriktitorsun ya da taksit ödüyorsun. Emeklilik olmuş yine 50 60 yaş zaten çalısamaz durumdasın. Ve ömür bitti arkadaslar. Bu ülke sorgulamadıkca, okumuş kesimi imkansızlıklarla haklarının verilmemesiyle yurt dısına itilmesiyle, doların euronun 5 6ı katı olmasını önemsemedikçe bu halka mustahak. Düzelmeyiz düzelemeyiz. Osmanlıya geri dönüşü istiyorlar. 600 yıllık tarihte böyle sefalet böyle rezalet görülmüş mü? Keşke dönseler de ülke kalkınsa ama onu bile beceremezler. Ya da tam zıttı Avrupaya girmek istiyorlar. Adamlar bizden belki 30-50 yıl sonra kadına değer vermeyi öğrenmiş secilme hakkı vs vermiş. Biz medeniyetler seviyesine onlardan önce gecmişken simdi neden 50 yıl gerisindeyiz? Biz kim oraya girmek kim? Alın teriyle olmaz. Fonlardan para almak, vergiden kaçmak, naylon fatura işine girmek olmadıkça, kumarda kazanmadıkca, hak yemedikçe, haram yemedikce, bir yerlere gelemeyiz gencler. Sonra da müslümanlık derler? Hangisi Müslüman? Hz. Muhammed bile yarı tok kalkarmıs sofradan bunlar altın varaklı bardaklarda viskilerini yudumluyor.

 • Orkan Erden

  Ben Almanyada dogdum ve yasiyorum, Türkiyede gercekten böylemi suanki durum? Ben gercekten bilmiyorum ? sadece tatilden tatile gelmeye orasiom .

 • serkan CESUR YÜREK

  akp Genel Başkanı Erdoğan aynen şöyle demişti; benim bir tek alyansım Yüzüğüm Var başka hiçbir servetim yok demişti Sonra Tayyip birden zengin oluverdi 4 tane Sarayı 12 tane milyarlarca dolarlık Jet uçakları çocuklarının gemicikleri holdingleri şirketleri karısı Emine Erdoğan'ın çantası bile 50 bin dolar Yani kısacası Tayyip bir yüzükle geldi şimdi dolar milyarderi

 • Selim Sel

  Nefret ediyorum böyle belescilerden doymayan azginlardan. Ev almis. Iki üc senede bitiyormus ödemesi. Karni acmis. Belesci, yalanci firsatcilar ! Avrupada ömür boyu calis o evin borcu bitmez. Acmis, ulan kafamdan gitmiyor. Aclik görmeyen dayi ve azgin belesci yorumcular size diyorum .

 • İdris Usta

  Gözümü açtım bunlar başımızda kapayacağım hala bunlar ve gözümü açığım günden beri mutsuzum. Keşke açmasaydık

 • Ayşe Aydin

  ASRET ŪÇRETI ENG AZ 3000 TL AYDA OLMALI HER ŞEY ATEŞ BAHALI ZAM ZAM EKONOMIK KRIS PARA YETMIYOR .ALIŞ VERİŞ KIRA GAZ ELEKTRİK TELEFON VERGI ARABA MASRAF BU HAK HUKUK ADALET DEYILDIR .

 • Hussain Alkhaleel

  İngiltere'de de Amerika'da Avrupa'da da bu belgesellerinizi bekleriz. Ayrıca TRT World'den aynısını bekleriz. 2 tane göçmen gelecek diye Yunanistan botları batırıyor. Yatların motorlarını çıkarıyor Türkiye tarafına çektiriyor. Oralarda da hayat pahalılığı almış başını gidiyor. Ama Türkiye'de ekte arkadaşın dediği gibi iletişim bilgilerini verin ben yardımcı olayım diyor. Ama böyle zorlama belgesel çekerek Türkiye'yi küçük fakir bir ülke olarak göstermeye çalışıyorsunuz. Önce kendi ülkenizin fakir bölgelerine bakın. Tatile gelip havlu çalıyorlar. Hasta oldum deyip üç beş kuruş tazminat alma peşine düşüyorlar. Türkiye sizin ülkenizden hem güzel hem daha yardımsever.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *